Back to Back for Larson to Open Indiana Midget Week


Kyle Larson made it 2 for 2 in Indiana Midget Week action. (USAC Photo)

June 18, 2020 at Gas City I-69 Speedway ($3,000 to win)


FEATURE: (30 laps, starting positions in parentheses) 1. Kyle Larson (14), 2. Buddy Kofoid (2), 3. Tyler Courtney (1), 4. Tanner Thorson (7), 5. Gio Scelzi (8), 6. Jake Neuman (11), 7. Logan Seavey (6), 8. Carson Macedo (10), 9. Tanner Carrick (4), 10. Kaylee Bryson (3), 11. Rico Abreu (13), 12. Justin Grant (19), 13. Ricky Stenhouse Jr. (5), 14. Daryn Pittman (16), 15. Chris Windom (18), 16. Kevin Thomas Jr. (9), 17. Daison Pursley (23), 18. Shane Golobic (22), 19. Zach Daum (17), 20. Robert Dalby (24), 21. Brady Bacon (20), 22. Cole Bodine (21), 23. Cannon McIntosh (12), 24. Thomas Meseraull (15). NT


SIMPSON RACE PRODUCTS FIRST HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Gio Scelzi, 2. Daryn Pittman, 3. Logan Seavey, 4. Shane Golobic, 5. Thomas Meseraull, 6. Rico Abreu, 7. Chase Johnson, 8. Ethan Mitchell, 9. Dylan Ito, 10. Andrew Layser, 11. Russ Gamester, 12. Hayden Reinbold. NT


COMPETITION SUSPENSION (CSI) SECOND HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Tanner Thorson, 2. Buddy Kofoid, 3. Justin Grant, 4. Tanner Carrick, 5. Jake Neuman, 6. Daison Pursley, 7. Ace McCarthy, 8. Dave Darland, 9. Ryan Hall, 10. Kyle Cummins, 11. Noah Gass, 12. Oliver Akard. NT


AUTOMETER THIRD HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Kevin Thomas Jr., 2. Zach Daum, 3. Cole Bodine, 4. Tyler Courtney, 5. Kyle Larson, 6. Cannon McIntosh, 7. Jason McDougal, 8. Clinton Boyles, 9. Jake Swanson, 10. Kameron Gladish, 11. Jeff Wimmenauer, 12. Justin Dickerson. 2:12.881


INDY RACE PARTS FOURTH HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Carson Macedo, 2. Chris Windom, 3. Kaylee Bryson, 4. Ricky Stenhouse Jr., 5. Brady Bacon, 6. Steve Buckwalter, 7. Brody Roa, 8. Maria Cofer, 9. Tyler Nelson, 10. Ronnie Gardner, 11. Robert Dalby. 2:13.862


C-MAIN: (10 laps, top-4 transfer to the semi) 1. Jason McDougal, 2. Andrew Layser, 3. Robert Dalby, 4. Russ Gamester, 5. Dave Darland, 6. Tyler Nelson, 7. Ronnie Gardner, 8. Hayden Reinbold, 9. Kameron Gladish, 10. Justin Dickerson, 11. Oliver Akard, 12. Jake Swanson, 13. Jeff Wimmenauer, 14. Ethan Mitchell, 15. Ryan Hall, 16. Steve Buckwalter. NT


INDY METAL FINISHING SEMI: (12 laps, top-6 transfer to the feature) 1. Rico Abreu, 2. Jake Neuman, 3. Kyle Larson, 4. Thomas Meseraull, 5. Cannon McIntosh, 6. Brady Bacon, 7. Maria Cofer, 8. Chase Johnson, 9. Daison Pursley, 10. Jason McDougal, 11. Clinton Boyles, 12. Kyle Cummins, 13. Brody Roa, 14. Ace McCarthy, 15. Robert Dalby, 16. Dylan Ito, 17. Andrew Layser, 18. Russ Gamester. 2:43.872


FATHEADZ EYEWEAR QUALIFYING: 1. Logan Seavey, 19AZ, Reinbold/Underwood-12.360; 2. Jake Neuman, 3N, Neuman-12.386; 3. Cannon McIntosh, 71K, Kunz/Curb-Agajanian-12.444; 4. Ricky Stenhouse Jr., 17s, Clauson/Marshall-12.446; 5. Rico Abreu, 67K, Kunz/Curb-Agajanian-12.462; 6. Tanner Carrick, 35, Petry-12.473; 7. Kyle Larson, 86, Tucker/Boat-12.486; 8. Kaylee Bryson, 71, Kunz/Curb-Agajanian-12.515; 9. Thomas Meseraull, 7x, RMS-12.517; 10. Buddy Kofoid, 67, Kunz/Curb-Agajanian-12.535; 11. Tyler Courtney, 7BC, Clauson/Marshall-12.577; 12. Maria Cofer, 57, Cofer-12.606; 13. Daryn Pittman, 21, Pittman-12.644; 14. Tanner Thorson, 19, Hayward-12.669; 15. Zach Daum, 5D, Daum-12.688; 16. Chris Windom, 89, Tucker/Boat-12.702; 17. Gio Scelzi, 84, Tucker/Boat-12.703; 18. Justin Grant, 4A, RAMS-12.710; 19. Kevin Thomas, Jr., 5, Petry-12.730; 20. Brady Bacon, 4B, Klatt-12.790; 21. Dylan Ito, 73, Ford-12.809; 22. Daison Pursley, 9, Kunz/Curb-Agajanian-12.820; 23. Cole Bodine, 39BC, Clauson/Marshall-12.820; 24. Carson Macedo, 21T, Tarlton-12.836; 25. Shane Golobic, 17w, Wood-12.868; 26. Kyle Cummins, 3G, Yeley-12.880; 27. Clinton Boyles, 98, RMS-12.880; 28. Brody Roa, 7m, Iron Dome/Moonshine-12.894; 29. Chase Johnson, 25, Malloy-12.937; 30. Ace McCarthy, 28, Dave Mac-12.944; 31. Jason McDougal, 21KS, Reynolds-12.962; 32. Robert Dalby, 4, Dalby-12.997; 33. Andrew Layser, 82, Tucker/Boat-13.065; 34. Dave Darland, 2ND, Harris-13.099; 35. Jake Swanson, 73T, Ford-13.174; 36. Tyler Nelson, 88, Nelson-13.194; 37. Russ Gamester, 46, Gamester-13.209; 38. Noah Gass, 08, Dave Mac-13.248; 39. Jeff Wimmenauer, 15J, Wimmenauer-13.321; 40. Ronnie Gardner, 7R, Iron Dome/Moonshine-13.330; 41. Ethan Mitchell, 19m, Bundy Built-13.407; 42. Ryan Hall, 2, Bush-13.487; 43. Kameron Gladish, 20, Nolen-13.553; 44. Steve Buckwalter, 25B, Buckwalter-13.576; 45. Hayden Reinbold, 19A, Reinbold/Underwood-13.671; 46. Oliver Akard, 41, Akard-14.190; 47. Justin Dickerson, 21D, Dickerson-14.458; 48. Max McLaughlin, 97K, Kunz/Curb-Agajanian-NT.


(Results via USAC)