Championship Saturday Chili Bowl Lineups


Saturday Morning the Chili Bowl Famous Alphabet Soup will get underway at 9:30 am with a pair of O Mains. Let's see who can drive their way into the evening action. The C-Mains, B-Mains and the 55 lap A-Main can be seen on MAVTV or Lucas Oil Racing TV starting at around 730 CT. The alphabet soup races can be seen at RacinBoys.com. Christopher Bell is the 2 time defending champ and will go for 3 in a row tonight. Kyle Larson has set himself up for a chance to take home his first Golden Driller but don't count out 2 time Chili Bowl Champ Rico Abreu.


B Feature 1: Lineup

20 laps

1 Brad Sweet Grass Valley, CA 1R

2 Jonathan Beason Broken Arrow, OK 8J

3 Cole Bodine Rossville, IN 57C

4 Danny Stratton Reading, PA 47X

5 Ricky Stenhouse Jr Olive Branch, MS 17S

6 Chase Briscoe Mitchell, IN 21B

7 Sam Hafertepe Jr Sunnyvale, TX 15H

8 Cannon McIntosh Bixby, OK 08

9 Austin Brown Millstadt, IL 17A

10 Alex Schutte Rohnert Park, CA 17R

11 Travis Rilat Forney, TX 1B

12 Dillon Welch Carmel, IN 99P

13 Colby Copeland Roseville, CA 87

14 Casey Shuman Rattlesnake Bend, AZ 32D

15 Dave Darland Lincoln, IN 36


B Feature 2: Lineup

20 laps

1 C.J. Leary Greenfield, IN 55V

2 Chad Boat Phoenix, AZ 84X

3 Jake Neuman New Berlin, IL 3N

4 Michael Faccinto Hanford, CA 31B

5 Jake Swanson Anaheim, CA 68W

6 Josh Most Red Oak, IA 92M

7 Tucker Klaasmeyer Paola, KS 27

8 Trey Marcham Oklahoma City, OK 32T

9 Tyler Courtney Indianapolis, IN 7C

10 Tim McCreadie Watertown, NY 9

11 Tracy Hines Wilkinson, IN 11

12 Daryn Pittman Owasso, OK 21

13 Zeb Wise Angola, IN 39B

14 Jesse Colwell Red Bluff, CA 71

15 Ryan Smith Kunkletown, PA 67R


C Feature 1: Lineup

15 laps

1 Paul Nienhiser Chapin, IL 9X

2 Alex Bowman Mt. Ulla, NC 55X

3 Robert Dalby Anaheim, CA 4D

4 Andrew Felker Carl Junction, MO 11A

5 Grady Chandler Edmond, OK 5G

6 Nick Drake Indian Trail, NC 55D

7 Andrew Layser Collegeville, PA 47B

8 Blake Hahn Sapulpa, OK 52

9 Seth Carlson Brimfield, MA 2C

10 Luke Icke Littleton, CO 54L

11 Dustin Golobic Fremont, CA 17W

12 Brody Roa Buena Park, CA 7M

13 Aaron Reutzel Clute, TX 92

14 Chase Johnson Penngrove, CA 71R

15 Kevin Thomas Jr Cullman, AL 19T


C Feature 2: Lineup

15 laps

1 Kyle Cummins Princeton, IN 1G

2 Spencer Bayston Lebanon, IN 97K

3 Sean McClelland Tulsa, OK 15S

4 Tanner Berryhill Bixby, OK 89

5 Daniel Robinson Ewing, IL 57D

6 Austin O'Dell Rochester, IL 97A

7 Sean Dodenhoff Reno, NV 9D

8 Paul White Waco, TX P1

9 Adam Pierson East Corinth, VT 74M

10 Justin Peck Monrovia, IN 43

11 Justin Allgaier Riverton, IL 1A

12 D.J. Netto Hanford, CA 88N

13 Alex Sewell Broken Arrow, OK 8

14 Tim Buckwalter Pottstown, PA 29

15 Alex Bright Collegeville, PA 47


D Feature 1: Lineup

15 laps

1 Tyson Hall Longview, TX 5X

2 Kyle Jones Kennedale, TX 7U

3 Sammy Swindell Germantown, TN 1

4 Ryan Bernal Hollister, CA 39

5 Hunter Schuerenberg Sikeston, MO 51J

6 Weston Gorham Colleyville, TX 2WG

7 Tony Bruce Jr Liberal, KS 18

8 Matt Westfall Pleasant Hill, OH 54W

9 Matt Sherrell Owasso, OK 2D

10 Ethan Mitchell Mooresville, NC 19M

11 Ryan Hall Midlothian, TX 2

12 Derek Hagar Marion, AR 9JR

13 Jason McDougal Broken Arrow, OK 15M

14 Jake Morgan Fair Oaks, CA 19W

15 Shane Cottle Kokomo, IN 73X


D Feature 2: Lineup

15 laps

1 Johnny Herrera Albuquerque, NM 45X

2 Chris Andrews Tulsa, OK 95

3 Colten Cottle Kansas, IL 81

4 Blake Edwards Claremore, OK 17E

5 Tom Harris Banbury, OXF 9P

6 Jerry Coons Jr Tucson, AZ 25

7 Austin Liggett Tracy, CA 47M

8 Shon Deskins Waddell, AZ 20S

9 Frank Flud Tulsa, OK 25S

10 Tristan Guardino Fremont, CA 16K

11 Thomas Meseraull San Jose, CA 7R

12 Steve Buckwalter Royersford, PA 2G

13 Tanner Carrick Lincoln, CA 71K

14 Alex DeCamp Locust Grove, OK 84M

15 Holley Hollan Tulsa, OK 67K


E Feature 1: Lineup

10 laps

1 Zac Moody Tulsa, OK 17Z

2 Brian Shirley Chatham, IL 3S

3 Geoff Ensign Sebastopol, CA 3F

4 Kevin Bayer Bixby, OK 91K

5 Terry Nichols Delano, CA 1P

6 Hayden Williams Auckland, NZ 91W

7 Larry Wight Fulton, NY 99

8 Chris Windom St Louis, MO 17

9 Joe B. Miller Millersville, MO 51B

10 Brad Loyet Sunset Hills, MO 05

11 Anton Hernandez Arlington, TX 8R

12 Ryan Bickett Ramona, SD 17B

13 Chad Frewaldt Kansas City, KS 4F

14 Matt Mitchell Yorba Linda, CA 37M

15 Billy VanInwegen Jr Sparrow Bush, NY 0B


E Feature 2: Lineup

10 laps

1 Andrew Deal Caney, KS 15D

2 Korey Weyant Springfield, IL 99W

3 David Camfield Decatur, IL 86C

4 Tye Mihocko Peoria, AZ F5

5 Tyler Thomas Collinsville, OK 91T

6 Kaleb Currie Auckland, NZ 2T

7 Kyle Bellm Nixa, MO 10B

8 Kyle Craker Harrisburg, PA 5P

9 Jake Bubak Arvada, CO 27J

10 Davey Ray Indianapolis, IN 29A

11 Justin Melton Flower Mound, TX 11J

12 R.J. Johnson Phoenix, AZ 51

13 Travis Scott Washington, OK 2S

14 Howard Moore Memphis, TN 41H

15 Travis Berryhill American Canyon, CA 31


F Feature 1: Lineup

10 laps

1 Cameron Hagin Broken Arrow, OK 77

2 Sam Johnson St Peters, MO 72K

3 Jason Grady Farmington, NM 2B

4 Mike Goodman Broken Arrow, OK 11G

5 Joe Stornetta Jr Napa, CA 2X

6 Joey Moughan Springfield, IL 29M

7 Jack Dover Springfield, NE 45J

8 Brayton Lynch Springfield, IL 1K

9 Laydon Pearson New Castle, OK 11P

10 Jeff Stasa Kingman, KS 91

11 Tyler Seavey Sutter, CA 4S

12 Ryan Foster Anderson, CA 5R

13 Chris Urish Elkhart, IL 77U

14 Ty Hulsey Owasso, OK 21H

15 Brandon Waelti Sun Prairie, WI 3W


F Feature 2: Lineup

10 laps

1 Ray Seach Beloit, WI 54

2 Robby Josett Agua Dulce, CA 68

3 Wyatt Burks Topeka, KS 2W

4 Kasey Kahne Enumclaw, WA 67Z

5 Shane Stewart Bixby, OK 22E

6 Austin Schaeffer Kansas City, MO 57A

7 Mike Hess Riverton, IL 22M

8 Gary Taylor Snohomish, WA 32

9 Andy Malpocker St. Charles, MO 22A

10 Tyler Edwards Salina, OK 73K

11 Jody Rosenboom Rock Rapids, IA 14X

12 Seth Bergman Snohomish, WA 81B

13 Kenney Johnson Bethany, CT 46

14 Landon Hurst Riverdale, CA 10V

15 Landon Simon Indianapolis, IN 1L


G Feature 1: Lineup

10 laps

1 Bill Jackson New Castle, DE 74J

2 Troy Betts Newark, DE 22B

3 Doug McCune Colleyville, TX 9U

4 Kyle Beilman Los Angeles, CA 31K

5 Cody Brewer Choctaw, OK 96

6 Danny Frye III St. Peters, MO 5F

7 Josh Lakatos Pasadena, CA 21K

8 Matt Johnson Edmond, OK 85

9 Lance Bennett Parker, CO 15X

10 Jeb Sessums Burleson, TX 2ND


G Feature 2: Lineup

10 laps

1 Riley Kreisel Warsaw, MO 4C

2 Chad Winfrey Gladstone, MO 321

3 Jeff Wimmenauer New Whiteland, IN 15W

4 Jimmy Light Lizton, IN 7CG

5 Daniel Adler St. Louis, MO 50

6 Warren Johnson Overland Park, KS 4W

7 Mark Chisholm Cheyenne, WY 56X

8 Bryan Stanfill Bakersfield, CA 75

9 Tim Crawley Benton, AR 4J

10 Clinton Boyles Greenwood, MO 14S


H Feature 1: Lineup

10 laps

1 Kade Morton Coweta, OK 8M

2 Dylan Ito Venture, CA 73

3 Donovan Wise Choctaw, OK 17D

4 Josh Hawkins Whitehouse, TX 80

5 Frankie Guerrini San Rafael, CA 9F

6 Brad Bowden Hernando, MS 99R

7 McKenna Haase Des Moines, IA 71X

8 Sterling Cling Tempe, AZ 35

9 Mark Lowrey Concord, NC 86

10 Billy Wease Noblesville, IN 12


H Feature 2: Lineup

10 laps

1 Jace VanderWeerd Visalia, CA 88V

2 Karsyn Elledge Moorseville, NC 83

3 Carson Garrett Littleton, CO 15C

4 Brandon (Buddy) Tubbs II Colorado Springs, CO 95T

5 Zachary Madrid Tucson, AZ 51A

6 Andy Gage Whiting, IA 02

7 Sheldon Haudenschild Wooster, OH 17H

8 Michelle Melton Flower Mound, TX 21M

9 J.B. Gilbert Monticello, IL 83B

10 Chett Gehrke Shepherdsville, KY 11C

.


I Feature 1: Lineup

10 laps

1 Luke Hall Ludlow Falls, OH 74

2 Pat Schudy Springfield, MO 7S

3 Wesley Smith Nixa, MO 44X

4 Stevie Sussex Laveen, AZ 21R

5 Dennis Gile Glendale, AZ 13M

6 Brandon Long Kokomo, IN 19P

7 Donovan Peterson Brookings, SD 11X

8 Don Droud Jr Lincoln, NE 44

9 Brent Beauchamp Avon, IN 2A

10 Andrew Prather Martinsville, IN 37X

I Feature 2: Lineup

10 laps

1 Chris Roseland Carter Lake, IA 1Z

2 Maria Cofer Macdoel, CA 57

3 Noah Harris Broken Arrow, OK 20H

4 A.J. Flick Apollo, PA 1S

5 Matt Streeter Galt, CA 19S

6 Blake Battles Collinsville, OK 3E

7 Kyle O'Gara Indianapolis, IN 67F

8 Mark Cooper Sydney, NSW 7AU

9 Ray Allen Kulhanek Danbury, TX 78X

10 Shawn Jackson Bear, DE 7J



J Feature 1: Lineup

10 laps

1 Gage Rucker Bellflower, MO 11K

2 Chance Morton Coweta, OK 7MF

3 Slater Helt Harrisonville, MO 51M

4 Ace McCarthy Tahlequah, OK 28M

5 Kory Schudy Springfield, MO 28

6 Brett Becker Odessa, TX 2BX

7 Dalton Camfield Decatur, IL 10C

8 Chris Andrews Sandusky, OH 91A

9 Scott Evans Rhome, TX 118

10 Steven Shebester Mustang, OK 22X


J Feature 2: Lineup

10 laps

1 Timmy Thrash Gulfport, MS 09

2 Shannon McQueen Tehachapi, CA 7

3 Taylor Peterson Tulsa, OK 3T

4 Nick Knepper Belleville, IL 55K

5 J.J. Ercse Lakewood, CA 4M

6 Chris Dyson Pleasant Valley, NY 20D

7 Bryan Salisbury Fairview, PA 23

8 Chris Cochran Mcloud, OK 42

9 Chase Jones Greenwood, IN 57B

10 Michael Koontz Bloomington, IN 17K


K Feature 1: Lineup

10 laps

1 Zach Merritt Greeley, CO 74Z

2 Justin Fifield Mesquite, TX 49X

3 Roger Crockett Broken Arrow, OK 45

4 Carson Short Marion, IL 45L

5 Garet Williamson Columbia, MO 51G

6 Roy Entze II Tulsa, OK 7H

7 JD Black Grain Valley, MO 7JR

8 Evan Turner Jacksonville, IL 44D

9 George White Fort Worth, TX 10W

10 Jake Neal Omaha, NE 14E


K Feature 2: Lineup

10 laps

1 Christopher Larson Round Rock, TX 7RS

2 Broc Hunnell Eolia, MO 103

3 Kyle Hammer Clinton, IL 45K

4 Lee Lengel Spring Hill, KS 23L

5 Joey Parker Plainfield, IN 16

6 Dustin Weland Parker, CO 88W

7 Rick Shuman Queen Creek, AZ 9S

8 Bobby Brewer Cabot, AR 5B

9 Logan Scherb Decatur, TX 68S

10 Conor Daly Indianapolis, IN 22C


L Feature 1: Lineup

10 laps | 00:00:00

1 Cale Cozad Wichita, KS 9C

2 Gavin Stout Wichita, KS 15G

3 Joe Boyles Greenwood, MO 98B

4 Dex Eaton Owasso, OK 59E

5 Robert Spino Wallingford, CT 8K

6 Jeremy Dockery Amarillo, TX 17J

7 Cody Ledger Omaha, NE 35L

8 Curtis Jones Tulsa, OK 51W

9 Michelle Decker Guthrie, OK 7D

10 Landon Cassill Charlotte, NC 21X


L Feature 2: Lineup

10 laps

1 Colin Deming Hobbs, NM 8B

2 Hunter Fischer Broken Arrow, OK 24F

3 Merril Lamb Iola, KS 15L

4 Pierce Urbanosky North Richland Hills, TX 19U

5 David Camfield III Decatur, IL 16C

6 Jesse Vermillion Greencastle, IN 5V

7 Marvin Mitchell Madera, CA 10K

8 Devin Camfield Decatur, IL 17F

9 Johnny Murdock Kaufman, TX 0

10 Tyler Robbins Collinsville, IL 35X


M Feature 1: Lineup

10 laps

1 Travis Young Franklin, IN 56A

2 AJ Valim MONUMENT, CO 4T

3 Harley Hollan Tulsa, OK 14

4 Chuck McGillivray Madison, SD 101

5 Johnny Kent Kiefer, OK 87F

6 Collin Rinehart 20C

7 A.J. Gilbert Tonganoxie, KS 222

8 Andy Bradley Bloomington, IN PE3

9 Skylar Gee Leduc, AB 99G

10 Presley Truedson Kennedy, MN 5T


M Feature 2: Lineup

10 laps

1 Nick O'Neal Wagoner, OK 19N

2 Chris (Critter) Malone Pittsboro, IN 7CH

3 Brad Wyatt Kearney, MO 41B

4 Damion Gardner Concord, CA 71G

5 Jim Gardner Anaheim, CA 49J

6 Larry Bratti Springdale, AR 130

7 Zac Taylor Green River, WY 71T

8 Billy Lawhead Tulsa, OK 23X

9 Blain Petersen Essex, IA 68B

10 John Klabunde Ft. Calhoun, NE 77J


N Feature 1: Lineup

10 laps

1 Bret Barney Rohnert Park, CA 91B

2 Dustin Gilbert Tonganoxie, KS 3D

3 Jimmy Elledge Mooresville, NC 5S

4 Randy Sterling Morrisdale, PA 00S

5 Brett Ireland Murray Bridge, SA 17M

6 Andy Michner Grass Lake, MI 88A

7 Chris Tarrant Greenville, TX 72X

8 John Dyson Chicago, IL 52K

9 Shaun Shapel Wichita, KS 84S

10 Morgan Frewaldt Kansas City, KS 926

.


N Feature 2: Lineup

10 laps

1 L.J. Lombardo Danbury, CT 46L

2 Christopher Polvoorde Hemet, CA 94K

3 Scottie McDonald Porter, TX 93M

4 Jarrett Soares Gilroy, CA 3JR

5 Steve Davis Norco, CA 13

6 Danny Clark Newburgh, IN 14C

7 Tyler Shoemaker Bloomington, IN 9T

8 Craig Oakes Marshall, TX 72

9 Terry Babb Decatur, IL 37

10 Danny Smith Argenta, IL 87C


O Feature 1: Lineup

10 laps

1 Brian Beebe Oak Grove, MO 44S

2 Taylor Forbes Harrisburg, SD 49F

3 Mike Mehl Portland, OR 18K

4 Patrick Lawson Edwardsville, IL 23P

5 Waylon Weaver Claremore, OK 21W

6 J.J. Yeley Charlotte, NC 2J

7 Brandon Thomas Broken Arrow, OK 10T

8 Jeff Crook Garden City, KS 5J

9 Travis Ashwood Sapulpa, OK 7F

10 Cole Macedo Lemoore, CA 73B

11 Cody Lampe Jetmore, KS 1X

12 Kyle Simon Covington, OH 23S

13 AJ Hopkins Brownsburg, IN 14H

14 Brian Jones Eddyville, KY 99J

15 A.J. Johnson Oskaloosa, IA 8JR


O Feature 2: Lineup

10 laps

1 Anthony Pope Roseburg, OR 45H

2 Ryan Padgett Anadarko, OK 98

3 Tadd Holliman Murray, NE 20

4 Mike Griffiths Melbourne, VIC 75X

5 Rob Caho Sr. Mound, MN 78

6 John Heydenreich Bloomsburg, PA 22

7 Zane Hendricks Stillwater, OK 27Z

8 Jeremy Campbell Wichita, KS 84

9 Robert Bell Colfax, IA 71B

10 John Hunt Tulsa, OK 10J

11 Bill Rose Plainfield, IN 6

12 David Budres Janesville, WI 23M

13 Heath Murry Tonganoxie, KS 7HM

14 Justin Dickerson Pittsboro, IN 21D

15 A.J. Burns Norman, OK 27A


Pole Shuffle: Lineup

55 laps

1 Logan Seavey Sutter, CA 67

2 Christopher Bell Norman, OK 71W

3 Kyle Larson Elk Grove, CA 01

4 Justin Grant Ione, CA 4A

5 Rico Abreu Rutherford, CA 97

6 Brady Bacon Broken Arrow, OK 76M

7 Tanner Thorson Minden, NV 3C

8 Zach Daum Pocahontas, IL 5D

9 Shane Golobic Fremont, CA 17C

10 David Gravel Watertown, CT 76G



13 views